Wyprawka dla noworodka – co kupić?

CZYTAJ

Skompletowanie praktycznej wyprawki dla noworodka to niełatwe zadanie, szczególnie dla mam, które noszą pod sercem swoje pierwsze dziecko. Świeżo upieczeni rodzice mogą czuć się przytłoczeni wydłużającą się listą rzeczy do kupienia, a następnie mogą zaginąć w gąszczu produktów na sklepowych półkach. Jakie produkty są warte uwagi? Co może okazać się niebywale praktyczne? No i w końcu – co kupić?

Zostało już tak niewiele czasu do pierwszego spotkania z Waszym maleństwem. Brzuszek rośnie jak na drożdżach, a kopniaki już nie są tak przyjemne jak na początku, dlatego nie warto czekać do ostatniej chwili ze skompletowaniem wyprawki dla noworodka, bo nie znamy dnia ani godziny. Wiem coś o tym. :))

Must have wyprawki dla noworodka

Noworodki mają tendencję do podrażnień, dlatego warto postawić na pieluszki wielorazowe wykonane z miękkich i bezpiecznych materiałów, delikatnych dla najbardziej wrażliwej skóry tj. tkanina bambusowa czy muślin. Pamiętaj, że maluch potrafi zużyć ogromną ilość pieluszek i na początku warto zaopatrzyć się w co najmniej kilka sztuk. Jeśli Twoje dziecko ulewa, możesz zastanowić się nad zakupem mini pieluszek – tzw. ulewajek, które ze względu na swój rozmiar są w znacznie niższej cenie niż tradycyjne pieluszki.

  • Ubranka

Nie daj się zwariować, maluch tak szybko rośnie. Zamiast robić zapasy ubranek w małych romiarach, rozważ zakup ciuszków z drugiej ręki, a jeśli bardzo zależy Ci na nowych rzeczach to wystarczy dosłownie kilka sztuk z każdego rozmiaru. Zaoszczędzone pieniądze możesz przeznaczyć na PORZĄDNY fotelik samochodowy. :))

Jakie ubranka kupić? Tutaj znowu pojawia się kwestia materiału, ale także i pory roku.

Przykładowa lista ubranek dla noworodka:

  1. Piżamki – 2-3 zestawy . Z własnego doświadczenia, zamiast śpioszków czy pajacy polecam tradycyjne komplety spodnie + koszulka/body lub półpajac + body. Takie zestawy zapewnią Wam szybkie i sprawne przebranie malucha nawet z zamkniętymi oczami. :))
  2. Body z krótkim rękawem – 2-3 sztuki
  3. Body z długim rękawem – 2-3 sztuki
  4. Skarpetki – 3 pary
  5. Czapeczki bawełniane lub bambusowe – 2 sztuki
  6. Spodnie długie – 2-3 pary
  7. Spodenki krótkie – w zależności od pory roku także 2-3 sztuki. Jeśli rodzisz latem to doskonale sprawdzą się rampersy!
  8. Bluza/sweterek – 2 sztuki.
  9. Niedrapki – rękawiczki – 2 sztuki – bardzo przydatny gadżet, który zapobiega zadrapaniom na wrażliwej skórze maluszka zaraz po porodzie.

Bez względu na to, jakie ubranka i w jakiej ilości kupisz – zwróć uwagę na materiał, z jakiego zostały wykonane. Najważniejsze, aby tkanina posiadała odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa oraz była delikatna i pozwalała skórze oddychać.

Postaw na minimalistyczny wystrój łóżeczka Twojego dziecka. Ważniejsze jest bezpieczeństwo niż wygląd. Zdecydowanie noworodkowi nie są potrzebne żadne ochraniacze ani warkocze. Wystarczy prześcieradło, płaska, wygodna poduszka oraz lekka, oddychająca kołderka. Przy wyborze pościeli dla niemowlęcia warto postawić na naturalne tkaniny tj. len, bambus czy bawełna. Zwróć uwagę także na wypełnienie – dobrze, żeby było antyalergiczne, miękkie, sprężyste oraz pozwalające skórze oddychać. Dla wielu mam niezbędnym elementem wyprawki dla noworodka może okazać się także śpiworek czy rożek.

Oprócz pościeli warto rozejrzeć się za kocykiem, który przyda się szczególnie na spacerach czy wyjazdach. Wybierzcie materiał na podstawie pory roku, o jakiej Wasz maluch przyjdzie na świat. Maluchom urodzonym w upalne lato zdecydowanie wystarczy bambusowy otulacz, który posłuży jako lekki kocyk. Natomiast wiosna, czy jesień to idealna pora na kocyki bambusowo-bawełniane lub eukaliptusowo-bawełniane. Zimą najlepiej sprawdzi się kocyk z wełny merino. Jeśli planujecie używać kocyka w domu to tak naprawdę sprawdzi się każdy z powyższych.

Ręcznik powinien być miękki oraz delikatny na tyle, by nie podrażniał skóry podczas osuszania. Ważne, aby był wykonany z bezpiecznych, certyfikowanych materiałów. Warto zwrócić uwagę na okrycia kąpielowe z kapturkiem, które doskonale otulają, ogrzewają i osuszają ciało maluszka po kąpieli. Dla mnie ręcznik z kapturkiem to już podstawowy element wyprawki dla noworodka.

Skóra maluszka zaraz po porodzie jest wyjątkowo wrażliwa, dlatego warto postawić na delikatne kosmetyki naturalne z prostym składem. Należy zdawać sobie sprawę, że nie wszystkie kosmetyki dedykowane noworodkom mają odpowiedni skład, dlatego tak ważne jest czytanie etykiet.

Co powinno znaleźć się w dziecięcej kosmetyczce?

  1. Krem przeciw odparzeniom.
  2. Kosmetyk do mycia ciała i włosów, chociaż na początku zdecydowanie wystarczy kąpiel z dodatkiem np. oleju ze słodkich migdałów.
  3. Krem ochronny na każdą pogodę.
  4. Mokre chusteczki – bardzo przydatne w podróży oraz w sytuacjach, kiedy dostęp do wody jest ograniczony. Na co dzień zaleca się podmywanie pupy maluszka bezpośrednio pod bieżącą wodą bądź przecieranie nasączonym wodą wacikiem.
  5. Oliwka do pielęgnacji. W tym przypadku warto postawić na naturalne oleje np. kokosowy, ze słodkich migdałów, czy pestek malin. Wybierając olej zwróć uwagę na to, by był tłoczony na zimno, czyli nierafinowany. Podgrzewane oleje tracą dużo właściwości odżywczych. Nie stosuj kosmetyków natłuszczających po każdej kąpieli, a jedynie w razie potrzeby np. miejscowo na przesuszoną skórę, czy na ciemieniuchę.
  6. Dobrze by było, aby w Waszej kosmetyczko-apteczce znalazło się kilka ampułek soli fizjologicznej, która ma szerokie zastosowanie. Przyda się przy oczyszczaniu noska, ale także do przecierania ropiejących oczek. Dodatkowo, warto zaopatrzyć się w Octenisept, który odkazi wszelkie zadrapania.
  7. Pieluszki jednorazowe lub wielokrotnego użytku. Wybór należy do Was. Jeśli zdecydujecie się na zakup pieluszek jednorazowych to nie róbcie wielkich zapasów. Najlepiej zaopatrzyć się w kilka paczek pieluszek różnych firm, aby sprawdzić jak zareaguje skóra maluszka. 🙂

Przydatne gadżety w wyprawce dla noworodka

Nie ma znaczenia, na jaką metodę karmienia postawiliście. Podgrzewacz do butelek zawsze zda egzamin. W przypadku, gdy maluch je mleko modyfikowane warto zawsze mieć w pogotowiu butelkę z wodą wsadzoną do podgrzewacza. Gdy maluch będzie głodny wystarczy nasypać odpowiednią ilość mleka modyfikowanego i ciepłe mleczko gotowe.

Jeśli postawiliście na karmienie piersią, podgrzewacz do butelek doskonale sprawdzi się wraz z laktatorem. W przypadku pozostawienia malucha pod opieką kogoś innego niż mama wystarczy odciągnąć pokarm laktatorem i wsadzić go do lodówki. Gdy maluch zgłodnieje należy włożyć mleko do podgrzewacza i poczekać kilkanaście minut. Dla dziecka niewielka strata, a dla mamy odrobina wolności. :))

Wraz z mężem dużo podróżujemy, stąd nasza wyprawka dla dzieci musiała zawierać gadżety ułatwiające życie w rozjazach. Kiedy bliźniaki były całkiem małe najtrudniejsze było przewijanie ich w trasie oraz zajęcie ich uwagi podczas jazdy samochodem. W tym przypadku postawiliśmy na turystyczną matę do przewijania, która sprawdziła się, gdy warunki w publicznych toaletach były naprawdę ekstremalne. W aucie dużym zainteresowaniem cieszyły się książeczki kontrastowe, wszelkie grzechotki, gryzaki oraz maminy śpiew. :))

BLOG
Lista oczekujących Poinformujemy Cię, gdy produkt pojawi się ponownie w magazynie. Zostaw swój adres e-mail poniżej. Podając e-mail akceptujesz warunki Polityki Prywatności.
You need to Login for joining waitlist.